Sperm diyeti: Sperm kalitesini olumlu etkileyen 10 besin maddesi

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift misiniz? Ama biliyorsunuz değil mi erkeklerin yaklaşık yüzde 50’sinde sperm sayısı olması gerekenin altında. Her altı çiftten biri gebe kalmakta güçlük yaşıyor ve bu olguların yüzde 20’sinde sorun düşük sperm sayısı ve kalitesi.

Sperm diyeti: Sperm kalitesini olumlu etkileyen 10 besin maddesi

Ancak yapılan son araştırmalar, sperm kalitesinin sperm sayısından daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Kötü ve dengesiz beslenme, sigara dumanı, hava kirliliği ve çevresel kirlilik gibi olumsuz yaşam faktörler spermde hasara yol açıyor.

Tüm bunlar ışığında konu hakkında yardımcı olmak üzere, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, nardan, siyah çikolataya uzanan ve sperm kalitesini olumlu etkileyen 10 besin maddesi hakkında şu bilgileri verdi…

1. Domates

Domates “likopen” adı verilen antioksidan için en iyi kaynaklardan biridir. Yapılan çalışmalarda bu maddenin sperm hareketini ve aktivitesini artırdığını kanıtlamıştır. Likopen pişmiş ya da işlem görmüş domateste daha fazla bulunur. Hele zeytinyağıyla beraber tüketilmesi daha da etkili olmaktadır.

2. Ceviz

Ceviz, omega 3 açısından zengin bir kaynak olup, her gün tüketilen 1 avuç ceviz sperm sayısı, hareketi ve şeklini olumlu etkiliyor. Besinlerle karıştırılabilir ya da kan şekerinin düştüğü saatlerde de tüketilebilir.

3. Kabak Çekirdeği

Sperm gelişiminde ve testosteron üretiminde önemli rol oynayan çinko açısından çok zengin bir besindir. Başka vitamin ve mineralleri de içerir. Çiğ olarak salatalarla tüketilebilir.

4. Mercimek

Hem kadın hem de erkek üremesinde öneme sahip olan “doğal folik asit” kaynağıdır. Özellikle erkekte düşük folik asit düzeyleri, spermin kromozomal anomalilerine sebep olabilir. Vejeteryanlar için de mükemmel bir protein ve lif kaynağıdır.

5. Yabanmersini

Mükemmel bir anti enflamatuar ve antioksidandır. Sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkileri vardır. Günde bir avuç tüketilmesi yeterlidir.

6. Su

Sperm sayı ve kalitesini olumlu etkilemenin en basit yolu yeterli su içmektir.

7. Nar

Adeta süper gıda diyebiliriz “nar” için. İltihap önleyici, kan dolaşımını düzenleyici ve testosteron üretimini artırıcı etkiye sahiptir.

8. Siyah Çikolata

Sperm sayısını ve hareketini düzelten ve de ejekülat volümünü artıran bir amino asit olan L-arginin, siyah çikolatada bol miktarda bulunur. Çikolata daha siyah oldukça, faydası da daha fazla olmaktadır. Özellikle yüzde 85 kakao oranı içerenler tercih edilmelidir.

9. Cafein vazgeçilmesi gerekenler arasında.

Yapılan çalışmalarda kafeinin sperm sayısı üzerine olumsuz etkisi olmamakla beraber, şekil ve hareketini olumsuz etkilemektedir.

10. Vazgeçilmesi gereken diğer bir şey ise; diyet içecekler.

Yapay bir tatlandırıcı olan “aspartam” sperm sayısını azaltır ve DNA hasarına yol açar. Bu nedenle yapay tatlandırıcılı içeceklerden de uzak durmak gerekir.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş