Öğrenciler için ideal yurt dışı şehirleri

Bu şehirler çok rağbet görüyor, tabii öğrenciler için.

Öğrenciler için ideal yurt dışı şehirleri

Paris

Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden birisi olan Paris, dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında ilk sırayı alıyor. En güzel öğrencilik hayatının yaşanacağı yer olarak gösterilen Paris, pahalı olmasına rağmen yüksek bir yaşam kalitesi sunuyor. Paris’in bu sıralamada ilk sırayı almasının nedeni ise kültürel zenginlik ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasına 17 üniversitesini sokmuş olması gösteriliyor.

Londra

İngiltere’nin yaşam kalitesi yüksek şehirlerinden birisi olan Londra, lisans ve lisansüstü öğrenciler için en iyi yerlerden birisi. Özellikle 2013 – 2014 öğretim yılı rehberine göz atıldığı zaman da öğrencilerin genellikle tercih ettiği görülüyor. Londra’da eğitim alan öğrencilerin birçoğunun iş imkanlarının da gayet iyi olduğu biliniyor. Okul dışı aktiviteler, konaklama ve arkadaşlık ilişkileri anlamında da Londra’nın tam olarak öğrenci şehri olduğu söylenebilir.

Singapur

Okuma – yazma oranı yüksek olan Singapur, öğrenci şehirleri arasında 3. sırayı alıyor. Singapur nüfusunun % 95,4’ünün okur – yazar olduğu bilinmektedir. Sağlık, sosyal ve kültürel hayat anlamında da iyi bir ülke olan Singapur’un 17 modern hastanesi de bulunuyor. Üniversiteleri ise; National University of Singapore, Nanyang Technological University, SIM Üniversitesi, Singapore Management University ve Girne Amerikan Üniversitesi Singapur Kampüsü.

Sidney

Avustralya şehirlerinden olan Sidney de, tam bir öğrenci şehri diyebiliriz. Avustralya’nın dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olmasına rağmen ekonomi dahil olmak üzere birçok alanda merkez şehirlerden birisi olması Sidney’i özel yapıyor. Gece hayatının hiç bitmediği ve her daim otobüs seferinin bulunduğu bir şehir. Sidney’in en önemli üniversitesi Sidney Üniversitesi’dir ve 1850 yılında kurulan köklü bir üniversitedir. Avustralya’nın en eski üniversitesidir ve 2009 yılında 47,775 öğrenci sayısına ulaşarak ülkenin en büyük ikinci üniversitesi unvanını almıştır.

Zürih

Ekonominin kalbi sayılan İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, öğrencilik hayatı anlamında da üst sıralarda yer alıyor. Dünyanın en pahalı ülkesi olarak bilinen İsviçre’nin özellikle üniversitelerinin başarısı tüm dünyaca bilinmektedir. En önemli üniversitelerinden birisi, Zürih Üniversitesi’dir. İlahiyat okuluna 1833 yılında, hukuk, tıp, felsefe bölümlerinin eklenmesiyle kurulmuştur. Şimdi ise 7 büyük fakültesi ve 25 bin civarında öğrencisi vardır. Bu haliyle İsviçre’nin en büyük üniversitesidir. Aynı zamanda kilise ve kral üniversiteleri sonrasında, Avrupa’da kurulan ilk devlet üniversitesi olarak bilinmektedir. Üniversitenin birçok Nobel alan mensubu da bulunuyor.

Melbourne

Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkentidir ve Avustralya’nın en kalabalık şehirlerinden birisidir. 2011 yılında ‘The Economist’ dergisi tarafından dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar kategorisinde birinci sırayı almıştır. Dil okulu anlamında da öne çıkan Melbourne’da, 1853 yılında Melbourne Üniversitesi kurulmuştur. Avustralya’nın en büyük üniversitesidir ve dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Hong Kong

Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanıdır. En işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezlerinden birisidir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgelerinden birisi olan Hong Kong, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmasının yanı sıra zengin şehirleri arasında da yer almaktadır. Hong Kong Üniversitesi, ülkenin en eski üniversitesidir. 1911 yılına kurulan kamu üniversitesidir ve 21 bini aşkın öğrencisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu öğrencilerin 9000’i yükseklisans eğitimi de almaktadır. ‘Times Higher Education’a göre dünyanın en iyi 18., Asya’nın en iyi 2. ve Çin’in en iyi üniversitedir.

Boston

ABD’nin Massachusetts eyaletinin başkentidir ve en büyük şehridir. Boston, ABD’nin en eski ve varlıklı şehirlerinden birisidir. Boston eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezlerindendir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Harvard Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Boston Koleji, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi dünyaca ünlü eğitim merkezleridir.

Montreal

Kanada’nın en büyük ikinci şehri olan Monreal, Paris’ten sonra dünyanın Fransızca konuşan en büyük ikinci kentidir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden birisi sayılan McGill Üniversitesi, Montreal’de bulunmaktadır. 1821 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Eğitim dilleri İngilizce ve Fransızcadır. 8 Nobel ödülüne sahiptir, üç astronotu ve iki Kanada Başbakanı mezunu vardır. Kanada’nın en eski üniversitesidir.

Münih

Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük şehridir. Avrupa Birliği’nin en büyük 12. şehridir. Münih her yıl Ekim ayında yapılan ve büyük ölçüde turist çeken Octoberfest adlı bir bira festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük 10 festivalinden biri olan bu festival, biraları dışında Bavyera geleneklerinin tanıtılması adına yapılmaktadır. Münih’de üç önemli üniversite bulunmaktadır. Bunlar; Münih Teknik Üniversitesi, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, Münih Televizyon ve Film Üniversitesi.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş