Daha mutlu ve bambaşka birisi olmak için 6 adım

Daha mutlu ve bambaşka birisi olmak için 6 adım

Hepimizin bazen bunaldığı oluyor. Farkındayız ki bir şeyler yanlış gidiyor, yalnızca günü kurtarıyoruz. Ama değişimlere de kapalıyız. Daha doğrusu üşeniyoruz, belki de çekiniyoruz. Ama bu hayata bir kere geliyoruz ve neden mutlu olmak için elimizden geleni yapmak yerine sürekli kendimizi üzüyoruz? Bambaşka biri olmak ve daha mutlu olmak için önerilerimize bir göz atmak istemez misiniz?

İnanın!

Ama gerçekten inanın. Unutmayın dünyada başaracağına inanıp da başarısız olan hiç kimse yoktur. Ne Newton kafasına elma düşen ilk insandı ne de Kolomb yeni yerler keşfetmek isteyen tek meraklı kâşifti. İnsanları başarıya ulaştıran en önemli etkendi inanmak. Bu sebeptendir ki Newton kafasına düşen elma için; pardon bunu dilimleyip getirebilir misiniz dememiştir ve aynı şekilde Kolomb da internetten aldığı uçak biletiyle Amerika Kıtası’na uçmamıştır. Hayat zordur ama her şeyden önce başaracağına inanmak gerekir, inanın!

Dans edin!

Ne güzel de söylemiş üstad: Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, halay ise her yere. -Sr.Halay Expert Mahmut Tuncer. Dans ederek gidemeyeceğiniz yer, uzaklaşamayacağınız dert yoktur. Dans insanı mutlu hissettirir, hiç fark etmeseniz bile. İnanmıyorsanız hadi okumaya 5 dakika ara verin ve bir müzik açıp dans edin. Size söz veriyorum ki daha iyi hissedeceksiniz. Ama geri gelmeyi unutmayın lütfen :)

Spora başlayın!

Öncelikle şunu bilin ki spor yapmanın kilolu olmakla bir ilgisi yoktur. Spora herkesin ihtiyacı vardır. 116 kg’da ağır sıklet boks yapın ya da ülkenizi güreş takımında temsil edin demiyoruz. Pazartesi hemen gidip gülle takımına yazılın da demiyoruz. Ama sporun kıyısından köşesinden geçin, kendisine bir selam verin, tanışın. Zaten sonrasında hayatınıza öyle bir girecek ki, her aynaya baktığınızda değişimi hissedeceksiniz. Özgüveninizin arttığını ve ruhsal açıdan ne kadar rahatladığınızı daha ilk günlerden fark edeceksiniz.

Enstrüman öğrenin!

Bu size büyük bir huzur ve başarı duygusu katacaktır. Ne çaldığınız hiç fark etmez. İsterseniz bir gitar alın ve ülkenin geri kalanı gibi Akdeniz Akşamları’nı çalın, hiç fark etmez. Çünkü bir şeyler çalmak, notalarla dans etmek ya da edememek, hiç fark etmez. Zamanla göreceksiniz ki verdiğiniz emekler boşa gitmemiş ve her notaya bastığınızda başarının ve huzurun sesi eşlik edecek şarkılarınıza.

Seyahat edin!

Unutmayın; bin km'lik bir yolculuk tek bir adımla başlar. O adımı atmaya cesaretiniz var ise eğer nereye gittiğinizin pek önemi yoktur aslında. Vakit yok, nakit yok vb bahaneler yaratmadan 1 gün de olsa bir yerlere gidin. Cebinizde sevdiğiniz müzikler ve hayallerinizle. Göreceksiniz ki her yolculuktan dolu döneceksiniz, her biri size bambaşka güzellikler katacak.

Ve en önemlisi: Sevin!

Sabah evden çıktığınızda bir köpeği sevin mesela ya da bir kedinin başını okşayın. Olmadı bir çiçeği sevin, taşı toprağı sevin ya da. Ama yeter ki sevin. Eğer hala sevmediyseniz işinizi sevin. Unutmayın hayıflanmak sizi yalnızca daha mutsuz yapar, ya sevmediğiniz bir şeyi hiç yapmayın ya da severek yapmaya çalışın. Ya da birini sevin. Çok sevin mesela. İnsanları sevin, bu sizden bir şey götürmez. Evet, belki zaman zaman üzülürsünüz, belki kandırılırsınız ama bu sizden hiçbir şey götürmez. Tersine sizi siz yapar. Unutmayın, her gün üzülüyoruz ve üzüleceğiz de. Önemli olan bunlarla iyi bir insan olarak baş etmek. Ve güzel olan her şey sevmeyle başlar.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş