Meclis Başkanı Kahraman o fotoğrafların kaldırılmasını istedi

Dün gece Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde, HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ile AKP İzmir Milletvekili Hamza Dağ arasında yumruklu kavga yaşanmıştı.

Meclis Başkanı Kahraman o fotoğrafların kaldırılmasını istedi


TBMM Başkanı İsmail Kahraman Meclis'teki partilerin grup başkanvekilleri ve HDP'li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ile bir araya gelerek, HDP'den tutuklu milletvekillerinin Genel Kurul sıralarındaki fotoğraflarının kaldırılmasını istedi. Toplantıda bulunan Buldan, Kahraman'ın talebine karşı çıkarak, "fotoğrafları kaldırtmayacağını" söyledi.

Dün gece Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde, HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ile AKP İzmir Milletvekili Hamza Dağ arasında yumruklu kavga yaşanmıştı.

CHP'li yetkililerden edinilen bilgiye göre Kahraman sabah saatlerinde grup başkanvekillerine ulaşarak, TBMM Genel Kurulu'nda bugünkü bütçe görüşmelerine başlamadan önce bir araya gelmek istediğini aktardı.

Kahraman'ın TBMM Başkanvekilleri ve Grup Başkanvekilleriyle yaptığı toplantı, 45 dakika sürdü. Toplantıya TBMM Başkanvekilleri Ahmet Aydın, Ayşe Nur Bahçekapılı ve Pervin Buldan, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Naci Bostancı ve İlknur İnceöz, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta ile HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım katıldı.

Buldan talebe karşı çıktı

Alınan bilgiye göre, toplantıda, Kahraman, bugün Genel Kurulda birleşimi yönetecek TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan'dan, HDP sıralarında bulunan tutuklu Eş Genel Başkanlar ile milletvekillerinin fotoğraflarının kaldırılmasını istedi. Toplantıda bulunan Buldan, Kahraman'ın talebine karşı çıkarak, "fotoğrafları kaldırtmayacağını" söyledi.

Toplantıda söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Fotoğrafların durmasına sebep olan tutukluluk halidir. Milletvekilinin suçu varsa ispatlanır ama suçu yoksa böyle bir şey olmamalı" görüşünü belirtti.

Özel'in, tutuklu milletvekilleriyle ilgili bir şey yapılması gerektiğini söylemesi üzerine tutuklu milletvekillerinin yasama faaliyetlerine katılmasıyla ilgili TBMM Başkanlığı'nca kapsamlı bir çalışma yaptırıldığı, sonuçlarının gruplarla paylaşılacağı ifade edildi.

Toplantıda, dün akşam TBMM Genel Kurulu'nda yapılan tartışma da gündeme geldi. Genel Kurul'daki tansiyonun düşürülmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Ne olmuştu?

HDP, Eşbaşkanları dahil 10 milletvekilinin tutuklanmasının ardından kısa bir süre Genel Kurul toplantılarına katılmamış ancak sonra kararını gözden geçirerek oturumlara girmeye başlamıştı. HDP'li vekillerin oturdukları sıralarda tutuklu vekillerin fotoğrafları yer alıyor.
HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel dün akşam gözaltına alınmıştı, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca da bu sabah tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş