Mahçupyan: AKP'ye kaybettiren üst akıl değil, partinin kendisi

Etyen Mahçupyan,

Mahçupyan: AKP'ye kaybettiren üst akıl değil, partinin kendisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bir dönem danışmanlığını da yapan Akşam Gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, "7 Haziran seçimlerinde AKP 9 puan kaybetti. Bunun sorumlusu herhangi bir 'üst akıl' değil. Başarının da başarısızlığın da sorumlusu bizzat partinin kendisidir. Eğer Erdoğan Kürt seçmeni ikincil kılan ve rencide eden bir duruş sergilemese belki de 5 puan HDP'ye gitmeyecekti" diye yazdı.

Mahçupyan 'Özgüven şimdi lazım' başlıklı dünkü yazısında Ak Parti'ye 7 Haziran seçimlerinde oy kaybettiren nedenleri şöyle yazdı:

''AKP'yi destekleyen birçokları da son seçim sonuçlarını bir yenilgi psikolojisi ile karşıladılar ve bu duygudan çıkmanın yolunu bir 'büyük planda' aradılar. Ancak bu tutum ilk başta hoşa gitse de AKP'ye ve Erdoğan'a zarar veriyor. Çünkü bu partinin ve liderinin asıl gücü sahiciliği ve samimiyetinde.

(…)

Haziran seçimlerinde AKP 9 puan kaybetti. Bunun sorumlusu herhangi bir 'üst akıl' değil. AKP'nin başarısını istemeyen bir hatta birkaç odak olabilir ve bunda şaşıracak bir şey de yok. Ama başarının da başarısızlığın da sorumlusu bizzat partinin kendisidir. Eğer AKP'nin 5 puanlık Kürt seçmeni tavır değiştirmeseydi belki de HDP barajı geçemeyecekti. Ve de eğer Erdoğan Kürt seçmeni ikincil kılan ve rencide eden bir duruş sergilemese belki de o 5 puan gitmeyecekti. Erdoğan'ın stratejisinin bir anlamı vardı. Ama bir sonucu da oldu ve bu beklenen büyük sonuca hizmet etmedi. Gerçekler basit olduğunda onlardan kaçmanın maliyeti de daha yüksek olur. Çünkü sıradan ve kafası çalışan milyonlarca takipçinize kendilerini aldatmalarını tavsiye edemezsiniz. Bu sizin sahiciliğinize de samimiyetinize de zarar verir. Oysa bu toplumun hem parti hem lider düzeyinde bu özelliklere büyük bir açlığı, ihtiyacı var ve halen bu boşluğu doldurma potansiyeli olan tek parti AKP, lider de Erdoğan.''


Kaynak: http://www.radikal.com.tr/turkiye/mahcupyan_akpye_kaybettiren_ust_akil_degil_partinin_kendisi-1387401

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş