Günay hakkındaki soruşturma dosyası Meclis’e gönderildi

Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik eski bakan Günay hakkında hazırlanan bir soruşturma dosyasını Meclis’e gönderdi.

Günay hakkındaki soruşturma dosyası Meclis’e gönderildi
Günay “Bu bana karşı misilleme. Bugüne kadar sustum. Ben de benden sonra yapılanlarla ilgili gözlemlerimi aktarırım” dedi.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Meclis’e eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay hakkında hazırlanan bir soruşturma dosyası gönderdi. Dosyanın Bakanlığın “tanıtım ihalesi” ile ilgili olduğu öğrenilirken Bakan Günay, Çelik’e “Benden sonraki dönemde pek çok aksaklık, yanlışı görmeme rağmen susmayı tercih ettim. Ben de bu gözlemlerimi aktarma fırsatı bulurum” tepkisini gösterdi.
Meclis’e Bakan Çelik imzasıyla Teftiş Kurulu’nun 10 Eylül 2014 tarihli incelemesine dayanan bir soruşturma raporu gönderildi. Raporda, Günay hakkında “Bakanlık idarelerinin yabancı ülkelerdeki kuruluşlarının mal ve hizmet alımı ile yapım işleri”nde sorumluluğu olduğu yönünde hususlar olduğu aktarıldı. Dosyanın içeriğinin Günay dönemindeki tanıtım ihalesi olduğu öğrenildi. Günay, Hürriyet’e şunları kaydetti:
 
“Hesap vermekten onur duyarım”

“Gönderdiği dosyanın içeriğiyle ilgili fazla bir bilgim yok. Edindiğim kadarıyla tanıtım ihaleleriyle ilgili. Bakanlığım ile ilgili çalışma konularının tartışma ortamına açılmasından mutluluk duyarım. Bu sayede dönemimde yaptıklarımı da anlatma fırsatı bulurum. Bakanlıktan ayrılırken, kurumu kar ile bıraktım. Kamu harcamalarını dikkatle değerlendirdim. Dönemimde bakanlığımın bütün birimleri eski dönemlere göre daha yüksek gelir elde etti, son derece verimli işler yapıldı. Yurtdışı tanıtım ihalelerinde komisyonlar ve giderler ciddi biçimde indirime tabi tutuldu. Yaptığım her türlü işin hesabını vermekten ve bunları kamuoyuyla paylaşmaktan onur duyarım. Günay hakkındaki soruşturma dosyası, 25. Dönem parlamentosunun ele alacağı ilk işlerden biri olacak.

 
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29332289.asp

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş