CHP'yi kızdıran yazıya Bakan Çelik'ten tepki

​CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal'ın bugünkü köşe yazısında, CHP'yi terör örgütleri arasında yazdığını öne sürerek, tepki göstermesi üzerine Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

CHP'yi kızdıran yazıya Bakan Çelik'ten tepki

TBMM Genel Kurulunda, Sağlık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Avrupa Birliği Bakanlıklarının 2017 yılı bütçe görüşmelerinde, AK Partili Ünal'ın bugünkü köşe yazısı gündeme geldi.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ünal'ın bugünkü, "Terör: Kim kimdir" başlıklı köşe yazısında, CHP'yi de terör örgütü olarak sıraladığını söyledi. Ünal'ın değerlendirmelerinin akılla, mantıkla, izanla bağdaşmayacağını savunan Özel, bunları üzülerek okuduklarını belirtti. Özel, değerlendirmelerin partilerine yönelik haksızlık, hadsizlik, vicdansızlık, siyasi ahlaksızlık olduğunu ileri sürdü.

ÖZGÜR ÖZEL: BİR AKIL ALMAZ YAKLAŞIM

Özel, bu yazıyı, AK Parti Grup Başkanvekili ve Bakan'a da ilettiğini, hukuki, yasal haklarını arayacaklarını ifade ederek, "Bu herhangi bir köşe yazısı değil. AKP'ye ideoloji tarif eden, sağdaki kendi okuruna, seçmenine istikamet veren, partimize karşı yapılan haksız saldırıları hedef göstermeleri organize ve koordine eden, bir akıl almaz yaklaşım. AKP Grubuna ve Hükümete soruyorum; bu hadsizliğin, haksızlığın, vicdansızlığın, ahlaksızlığın neresinde duracaklar, karşısına mı geçecekler arkasında mı duracaklar?" dedi.

AK PARTİLİ NACI BOSTANCI: ŞAHIS BİR GAZETEDE YAZMIŞ AYNI ŞEKİLDE CEVAP VERİLEBİLİR

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP ve AK Parti'nin, birbirini yeni keşfetmediğini, uzun yıllardan beri birlikte Meclis çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, Meclisteki çalışmaların ve konuşmaların, AK Parti'nin parti ve grup olarak meselelere nasıl baktığına ilişkin herkese fikir verdiğini söyledi.

Bazı milletvekillerinin sosyal medyada, gazetelerde açıklamalarda bulunduğuna işaret eden Bostancı, bu tür beyanlara yine aynı mecralardan itiraz edilebileceğini kaydetti. Bostancı, "Önerim, başka tür mecralarda kişilerin şahsi fikri olarak kabul edilebilecek ve aynı mecralarda cevaplanması gereken konuların, Meclise taşınmamasıdır. AK Parti olarak tavrımız açıktır. CHP'yi bizim herhangi bir kategoriye koymamız mümkün değildir. Halktan oy almış, açık, aleni şekilde faaliyetlerini sürdüren her tür siyasi parti saygıya değerdir. Bunlar partimizin görüşleri değildir; şahıs bir gazetede yazmış aynı şekilde cevap verilebilir, o mecralarda veriliyor zaten." diye konuştu.

ÖMER ÇELİK: KABUL EDİLEMEZ

Daha sonra söz alan Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de CHP'nin, Türkiye'nin ana muhalefet partisi olduğuna işaret ederek, CHP'nin 15 Temmuz darbe girişimine karşı milli iradenin yanında durduğunu, dün de teröre karşı ortak bildiriye imza attığını anımsattı.

Çelik, bu nedenle CHP'nin, terör örgütlerinin sayıldığı listede yer almasının doğru olmadığını, kabul edilemeyeceğini, meşru bulmadığını vurguladı.

Çelik, şöyle konuştu:"CHP'nin veya herhangi bir partinin, demokratik eleştiri içinde, çeşitli politikaların eleştirilmesiyle, herhangi bir terör örgütü listesinin içinde şu veya bu değerlendirme içinde yan yana yazılması aynı şekilde değerlendirilemez.

Bu ne kadar inciticiyse CHP'nin incinmesini doğru buluyorum, anlayışla karşılıyorum ve bu yaklaşımı reddediyorum. Ama burada çıkıp AK Parti'nin birtakım değerlerine karşı diktatörlük suçlaması gibi, Türkiye'yi iç savaş ortamına götürme gibi değerlendirmelerin yapılması da aynı üslup bakımından doğru kabul edilemez."

HAMZAÇEBİ: ÇİRKİN, YAKIŞIKSIZ

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise gazetelerde yer alan köşe yazılarının, birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili olarak ilgi alanına girmediğini belirterek, "Bu yazıyı yazan eğer milletvekiliyse bugünkü tartışmalara konu olması nedeniyle öğrenmiş bulunuyorum. Benim de görüşüm şudur; terör örgütlerinin, bir milletvekili tarafından listelendiği yazıda, o örgütler arasına CHP'yi de koymayı kesinlikle kabul edilemez, çirkin, yakışıksız buluyorum. Bu davranışı kınıyorum." dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş