Devrim yaratan 10 bilgisayar!

Bilgisayarların atası sayılabilecek bu makineler günümüzün PC'lerinden oldukça farklıydı

1. IBM Roadrunner

Günümüzde "en hızlı süperbilgisayar" ünvanını uzun süre elde tutmak kolay değil. Ama ENIAC'dan daha büyük olan Roadrunner şimdilik bu ünvana sahip. Tarihe bakacak olursak, yakın gelecekte bu güce sahip kişisel bilgisayarlarımız olacağını düşünmek çok da yanlış olmaz

2. Apple Macintosh

Apple Macintosh 1984 yılında piyasaya sürüldü ve kişisel bilgisayar endüstrisinin standartlarını yükseltti. Grafikli kullanıcı arayüzüne geçmesiyle Apple Macintosh
ticari olarak da büyük bir başarıya imza attı.

3. IBM PC

1981 yılında piyasaya çıktığında belki en hızlı veya en şık bilgisayar değildi, ama IBM markasına sahipti ve donanım ve yazılım dünyasında birçok standardın oluşmasını sağladı. IBM PC'nin çevresinde gelişen yazılım ve çevrebirim pazarı, günümüzün PC dünyasını doğrudan şekillendirdi.


4. Apple II

1977 yılında Apple Computer tarafından piyasaya çıkarılan ve 15 yıl kadar piyasada kalmayı başaran Apple II, kişisel bilgisayarlar için bir pazar olduğunu herkese kanıtladı. Renkli grafikler kullanma konusunda öncülük eden Apple II'nin bu özelliği, eğitim sektörü tarafından ilgi görürken, iş dünyası tarafından gereksiz bulunmuştu.

5. TRS-80

1977 yılında üretilen TRS-80, kullanma kılavuzu teknik bilgiye sahip olmayan sıradan insanlar için hazırlanmış ilk bilgisayarlardan biriydi. TRS-80 bu sayede geniş kitlelere hitap etme imkanı buldu ve bilgisayar tarihinde bir klasik olarak yerini aldı.

6. Xerox PARC Alto

Pencereleri ve ikonları olan bir grafik arayüzü, imleci kontrol etmek için bir mouse, bir hard disk ve başka bilgisayarlara bağlanmak için Ethernet bağlantısına sahip bir kişisel bilgisayar. Bu cümle büyük ihtimalle şu anda kullanmakta olduğunuz bilgisayarı tasvir ediyor. Fakat 1974 yılında Xerox bu bilgisayarı piyasaya sürmeye cesaret edemedi.

7. Datapoint 2200

Computer Terminal Corp tarafından 1970 yılında piyasaya çıkarılan ilk kişisel bilgisayarlardan Datapoint 2200'ün anısı günümüzde her PC'nin içinde yaşıyor. CTC sistemin ısınmasını engellemek için işlemciyi tek bir çipe indirme konusunda Intel'e tavsiyelerde bulundu. Böylelikle günümüzün Intel tek çipli PC mikroişlemciler ailesi doğmuş oldu. Fakat sistemler ısınmaya devam ediyor.

8. IBM System/360

Geniş çevrebirim seçenekleri ve geniş fiyat aralığındaki farklı modelleriyle S/360 1964 yılında piyasaya çıktığında iş dünyasının büyük ilgisini çekti. S/360'ın popülerliği günümüz modern bilgisayar endüstrisinin temellerini attı.

9. ENIAC

Programlanabilen ve saniyede 357 çarpma işlemi yapabilen Amerikan Ordusu'nun Elektronik Nümerik Bilgisayarı (ENIAC) 1946 yılında ortaya çıktığında bilgisayarların neler yapabileceklerine dair bir fikir vermeyi başardı. Fakat 30 tonluk ENIAC'ın içinde 17,478 vakumlu tüp bulunuyordu ve çalışmak için 150 kilowatt enerjiye ihtiyaç duyuyordu.

10. Fark Motoru

İngiliz Charles Babbage tarafından 1822'de tasarlanan bu inanılmaz bilgisayar, ancak yakın zamanlarda üretilebildi. Babbage'ın orjinal tasarımları kullanılarak yapılan mekanik bilgisayarlar mükemmel bir şekilde çalışıyor.

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş