Valls: Paris saldırıları Suriye'den organize edildi

Paris'te 132 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların Suriye'de planlandığını açıklayan Fransa Başbakanı Manuel Valls, benzer saldırıların başka Avrupa kentlerinde de olabileceğini söyledi.

Valls: Paris saldırıları Suriye'den organize edildi

RTL radyosuna konuşan Fransa Başbakanı Manuel Valls, Paris saldırılarının Suriye'de planlandığını açıkladı. Valls, “Fransız istihbarat servisleri yaz aylarından itibaren Paris'e benzer birçok saldırı girişimini engelledi. İstihbarat bu saldırıların planlandığını biliyordu" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Fransa'nın yıllarca terör tehdidiyle yaşamak zorunda kalacağını da vurgulayan Valls, potansiyel saldırılar konusunda uyardı. Benzer saldırıların başka Avrupa kentlerinde de olabileceğinin altını çizen Valls, “Teröristler gelecek gün ve haftalarda yeniden saldırabilir. (Bundan) korkmamalıyız. (Buna) hazırlıklı olmalıyız” ifadelerini kullandı. Fransa’nın terörizmle savaşta olduğunu ve buna uygun davranacaklarını söyleyen Valls, “Harekete geçeceğiz, saldıracağız ve kazanacağız” diye konuştu. Valls, Fransa’da başlayan operasyonlara da değindi.

150 NOKTAYA BASKIN

Paris saldırısının ardından 150 noktaya baskın düzenlendiğini söyleyen Valls, “Olağanüstü hal durumundaki yasal düzenlemeyi uygulayarak radikal cihatçı hareketin parçası olabilecek kişileri ve cumhuriyete karşı nefret savunuculuğu yapanları sorguluyoruz” ifadelerini kullandı.

'DEĞERLERİMİZE SALDIRAN CAMİLERİ KAPATMALIYIZ'

Valls, “Fransa Cumhuriyeti’nin değerlerine saldıran cami ve dernekleri kapatmalı ve değerlerimize karşı radikalizmi öğütleyen yabancıları sınır dışı etmeliyiz” diye konuştu. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de sorumluları kin ve nefret çağrısı yapan camilerin kapatılacağı uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: www.radikal.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş