Musul'dan kaçış başladı

Büyük kaçışa katılan kimse arkasına dönüp bile bakmak istemedi. Geride alevler ve büyük bir toz bulutu vardı.

Musul'dan kaçış başladı


Irak'ın Musul kentini DEAŞ'tan kurtarma operasyonunda, terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeki Musul kent merkezinden başlatılan insan avından kaçmayı başaran binlerce kişi, Irak Ordusunun kontrolü altındaki Kayyare kasabasına ulaştı. Zorlu yolculuğu atlatan kalabalıkta kadınlar ve çocuklar çoğunluktaydı. Büyük kaçışa katılan kimse arkasına dönüp bile bakmak istemedi. Geride alevler ve büyük bir toz bulutu vardı.
Irak'ta Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması operasyonu çerçevesinde, güvenlik güçlerinin kentin güneyindeki El-Kayyare nahiyesine bağlı iki köyü ele geçirdiği bildirildi.
İçişlerine bağlı Federal Polis Şefi Yüzbaşı Ala el-Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Irak güvenlik güçleri, Kayyare nahiyesine bağlı El-Lezake ve El-Hud köylerini DEAŞ'ın elinden kurtardı ve bu bölgelerde Irak bayrağı dalgalandırıldı." dedi.
Söz konusu iki köyün örgütün direniş hattı olarak bilindiğini ifade eden Hatib, bölge halkının DEAŞ'a karşı direnmesinin Ordu birliklerinin işini kolaylaştırdığını söyledi.
Hatib, birliklerin belirlenen plana göre Musul kent merkezine doğru ilerlemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, yaptığı açıklamayla Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurmuştu.


KAÇIŞLAR BAŞLADI


Öte yandan DEAŞ Musul'da halkın kent dışına çıkmasını engellemeye çalışırkan, kaçmayı başaranlar için zorlu bir yolculuk başladı.
Musul kent merkezinden kaçanlar, Irak Ordusunun kontrolü altındaki Kayyare kasabasına ulaştı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş