Güney Kore Parlamentosu Park'ın görevden alınmasını istedi

Güney Kore parlamentosu ülkedeki siyasi skandalın odağındaki Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin görevden alınması için sunulan önergeyi onayladı.

Güney Kore Parlamentosu Park'ın görevden alınmasını istedi


Güney Kore televizyonları tarafından canlı yayınlanan oylamada parlamentodaki 300 milletvekilinden 234'ü Park'ın görevden alınması için oy kullandı.

56 milletvekili ise Park'ın görevden azledilmemesi yönünde oyunu verdi. Ancak kararın Anayasa Mahkemesi tarafından da onaylanması gerekiyor.

Park Geun-hye ülkesinde haftalardır süren siyasi krizin ardından canlı yayında istifa edeceğini bildirmişti. Normalde 2018'de tamamlanacak görev süresinin sonuna kadar beklemeyecağini açıklayan Park, meclisin iktidarın güven içinde devredilmesi için bir planla gelmesi durumunda istifa edeceğini söylemişti.

EYLEMLER TARİHE GEÇTİ

Devlet Başkanı Park'ı istifaya zorlamak için beş hafta hafta önce başlayan protestolar, 1980'li yılların demokrasi yanlısı gösterilerinden bu yana en geniş katılımlı eylemler olarak tarihe geçti.

Park'ın, eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandala tepki yağmıştı. Başkent Seul'de bir aydan falza süre boyunca her Cumartesi yüz binlerin katıldığı protesto gösterileri düzenlendi.

Kaynak: www.cnnturk.com

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş