Clinton ve Trump son kez 'kozlarını paylaştı'

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminin iki adayı Hillary Clinton ile Donald Trump, canlı yayında son kez tartışma yapmak üzere biraraya geldi.

Clinton ve Trump son kez 'kozlarını paylaştı'

CNN'in yaptırdığı ankete göre kazanan Clinton olurken Trump'ın seçim sonuçlarını tanımayacağı yönündeki tavrı şaşırttı.
ABD başkanı olmak için 8 Kasım'da yarışacak olan Demokrat Parti adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, geleneksel başkanlık münazarasının 3. ve sonuncusunda kozlarını paylaştılar.
Adaylar 90 dakikalık canlı yayında; 27 Eylül ve 10 Ekim'in ardından bir kez daha seçmenlere seslendiler ve soruları yanıtladı. İlk iki münazarada, Clinton kamuoyu tarafından daha ikna edici bulunmuş ve galip ilan edilmişti.
NTV'nin aktardığına göre, Irak'ın Musul kentinin Sünni ağırlıklı bir kent olduğunu söyleyen Clinton, DEAŞ'ın çıkarılmasının ardından ABD askerlerinin oraya giderek hakimiyet kurmayacaklarını söyledi.


'SEÇİM SONUÇLARINI TANIMAYACAĞIM'


"ABD ya 2003 martında Irak'ı işgal etmeyecekti ya da işgal ettikten sonra oradan çıkmayacaktı" diyen Trump ise, "Musul ABD'nin elindeydi ve şimdi DEAŞ'a geçti. Bu, ABD orayı terk ettiği için oldu ve şimdi de İran orada daha etkin olacak" şeklinde konuştu. Tartışmanın dikkat çeken bölümlerinden biri, Trump'ın seçim sonuçlarını tanımayacağı yönündeki tavrı oldu.


Clinton ve Trump son kez 'kozlarını paylaştı'


ABD'de seçim sonuçları ve hile iddiaları tartışma konusu olur ancak Trump'ın bir adım ileriye giderek sonuçları kabul edip etmeme konusundaki çekinceli tavrı 'bir ilk' olarak yorumlandı. Bu, seçim sonuçlarıyla ilgili mahkeme süreci yaşanma ihtimalini akıllara getiriyor.
Clinton ise Trump’ın bu açıklamasını “korkunç” olarak nitelendirdi. New York Times gazetesi, Trump’ın çok konuşulacak bu beyanını “Amerikan demokrasisine şüphe düşürecek açıklama” şeklinde yorumladı. Amerikan haber ajansı Associated Press ise konuya ilişkin haberinde, “Amerikan demokrasisinin temel direğini alaşağı etmekle tehdit eden Donald Trump, Hillary Clinton’a kaybetmesi halinde, gelecek ay yapılacak seçimleri kabul edip etmeyeceğini açıklamayı reddetti.” ifadelerini kullandı.


KAZANAN KİM?


Suriye meselesinde Clinton uçuşa yasak bölgenin altını çizerek bir kez daha "ABD askeleri oraya gitmeyecek" derken, Clinton'ın e-mail sakandalı ve Trump'ın kadınlarla ilgili sözleri de münazaranın konuları arasındaydı.
Münazarada, Clinton ve Trump, Rusya lideri Vladimir Putin üzerinden ciddi bir tartışma yaşadı. Clinton, Trump için “Putin’in kuklası” dedi. Trump ise Putin’in Clinton ve Obama’yı zekâsıyla her zaman alt ettiğini savundu.
CNN/ORC'nin yaptığı anlık ankete göre izleyicilerin %52'si tartışmayı Clinton'ın kazandığını düşündüğünü söyledi. Ankete katılanların %39'u ise tartışmayı Trump'ın kazandığını ifade etti.
CNN International'ın daha önceki iki tartışmada yaptığı anketlerde de Clinton kazanan taraf olarak gösterilmişti.
İkinci tartışmadan sonra yapılan ankete katılanların 57'si münazarayı Clinton'ın, yüzde 34'ü ise Trump'ın kazandığı görüşündeydi.
CNN'in ilk münazara sonundaki anketinde, tartışmanın galibinin Clinton olduğunu belirtenlerin yüzdesi 62 idi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş